BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 5.01.2024| Okunma Sayısı: 224

 BASINA VE KAMUOYUNA

Medyaya yansıdığı üzere Koç Üniversitesi Kampüsündeki öğrenci yurdunda kalan F.B , soruşturma dosyasında mevcut bulunan görüşmelerden de anlaşılacağı üzere Kürt ve Alevi Kimliği nedeniyle ötekileştirilmiş ve fiziki saldırıya uğramıştır.

Olayın yaşanması üzerine olayın mağduru olan F.B'nin gerek idari gerekse de adli makamlara başvurduğu ancak hem adli hem de idari birimlerin etkin bir soruşturma yürütmedikleri anlaşılmıştır.

 

Ülkemizin saygın üniversitelerinden olan Koç Üniversitesi'nde "Kürtsen itaat et aksi halde bu ülkede huzur bulamazsın" şeklinde bir anlayışın sergilenmiş olması maalesef ülkemizde insana ve insan haklarına bakışın geldiği noktayı göstermesi açısından anlamlıdır.

 

Ülkenin her tarafından ve farklı farklı kimliklere sahip öğrencilerin okuduğu üniversitelerin bilim yuvası olarak anılması gerekirken böylesine tehlikeli olayların yaşandığı yerlere dönüşmesinin nedeni kuşkusuz ki siyasetçilerin ve medyanın milliyetçiliği körüklemesi ve bir kesimi ötekileştirmesidir.

 

Bu ve benzeri olayların bir daha yaşanmaması için öncelikle siyasetçileri, bürokratları ve medyayı sorumlu davranmaya davet eder, gerek idari gerekse de adli birimlerin etkin bir soruşturma yürütmeleri için olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

15.06.2024
AV. ROJHAT DİLSİZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.