BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 9.04.2023| Okunma Sayısı: 224

CUMARTESİ ANNELERİNE YAPILAN KEYFİ SALDIRI VE GÖZALTILARI  KINIYORUZ 


Gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin açıklanması ve  faillerin yargı önüne çıkarılarak cezalandırılması için 941 haftadır Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapan Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftadan itibaren, eylemlerinin engellenmesi nedeniyle hak ihlaline maruz kaldıkları gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuşlardır. 

Anayasa Mahkemesi’nin, yapılan bireysel başvuru kapsamında alınan 16 Kasim 2022 tarihli kararında, Anayasanın 34. Maddesi kapsamında, toplantı ve gösteri hakkının ihlal edildiğine ilişkin karar vermesine rağmen, kolluk güçleri bu karara uymayarak, Cumartesi Annelerinin açıklama yapmalarını engellediği gibi, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Av.Eren Keskin’in de olduğu 15 kişi gözaltına alınmış ancak gözaltına alınan vatandaşlarımız daha sonra serbest bırakılmışlardır. 

Eylemlerinin 941’inci haftasında “Anayasa Mahkemesi kararına uyun, Galatasaray’daki ablukayı derhal kaldırın”  şiarıyla meydanda bir araya gelen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen yine keyfi gözaltılara maruz kalmışlardır. 

Cumartesi annelerinin bu haklı taleplerini dile getirmeleri hala birilerini rahatsız etmekte, adaletin yerine gelmesinden korkan bazı kesimleri endişe içinde bırakmaktadır. 

Yargı tehdidi ile insanların, Anayasa Mahkemesi kararı ile de haklılığı ispat olunmuş bir eylemi yapmalarının engellenmesini kabul etmiyoruz. Bu nedenle, Şırnak Barosu olarak her zaman Cumartesi annelerinin yanlarında olduğumuzu belirtiyor, 
kendileri ile dayanışma içerisinde olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

16.06.2024
AV. ROJHAT DİLSİZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.