BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 18.05.2015| Okunma Sayısı: 930

 

 

 

 

 

           BASINA VE KAMUOYUNA

 

Doğu Ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları Basın Açıklaması

 

 

            

Seçme ve seçilme hakkı temel insan haklarından olup demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Halk iradesinin hiçbir etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansıması da seçme ve seçilme hakkının vazgeçilemez temel unsurudur.

 

             Seçim Güvenliği iki aşamadan oluşur. 1. Aşama siyasi partilerin ve adaylarının hiçbir engelle ve provokasyon ile ve halk üzerinde algı operasyonu yapmaya dönük bir faaliyete uğramadan eşit şartlarda seçim çalışmalarına katılmasıdır.  2. Aşama ise halkın iradesinin sandığa ulaşması, oyun kullanılması, sandığın açılmasının hilesiz ve dürüst bir ortamda gerçekleştirilmesidir. Seçim güvenliğini sağlama görevi hükümet ve yüksek seçim kuruluna aittir.

 

            07.06.2015 tarihinde yapılacak genel seçimler öncesi Halkların Demokratik Partisi stantlarına, parti binalarına, mitinglerine yaklaşık 60’ ye yakın saldırılar yapılmış ve son olarak da Adana ve Mersin ilinde Parti il binalarına eş zamanlı bombalı saldırılar sonucunda Adana’da 2’si ağır 3 kişi  yaralanmıştır.

 

             HDP’nin seçim bürolarına yapılan bu saldırılar, demokrasiye, halkın iradesine, seçme ve seçilme hakkına yapılan haince bir saldırı olup bölge baroları olarak bunu kınıyoruz! Hükümetten ve adli makamlardan acilen fail ya da faillerin yakalanmasını istiyoruz. Faillerin acilen yakalanıp yargı önüne çıkarılmaması halinde bu durumun yeni provokasyonlara da yol açacağı endişesini taşıyoruz. Halkların Demokratik Partisi stantlarına, parti binalarına, mitinglerine yapılan  60’ ye yakın saldırının faili yakalanmış olsaydı bu gün Adana ve Mersin ilinde HDP Parti binalarına bombalı saldırıların olmayacağı kanaatindeyiz. Yine siyasi aktörlerin ve devlet gücünü kullananların söylemlerinin bu saldırılara davetiye çıkardığı kanaatini taşıyoruz.

 

Bu sebeple hükümeti ve Yüksek Seçim Kurulunu seçim güvenliğinin sağlanması ve seçimin özgür ortam da ve eşit şartlarda yapılması için göreve davet ediyoruz. Yine siyasi partilerin önde gelenlerini ve devlet gücünü kullanan herkesi toplumu ayrıştıran ve ötekileştiren nefret dilini kullanamamaya davet ediyoruz. 18.05.2015

 

ŞIRNAK BAROSU          

AĞRI BAROSU              

BATMAN BAROSU                       

BİNGÖL BAROSU

BiTLiS BAROSU

DERSİM BAROSU

DiYARBAKIR BAROSU

HAKKARİ BAROSU

IĞDIR BAROSU     

KARS-ARDAHAN BÖLGE BAROSU

MARDiN BAROSU              

MUŞ BAROSU

SiiRT BAROSU               

ŞANLIURFA BAROSU     

ADIYAMAN BAROSU                

VAN BAROSU

19.01.2019
AV. NUŞİREVAN ELÇİ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.