BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 26.02.2015 23:00:00| Okunma Sayısı: 982

BASINA VE KAMUOYUNA

            Duyarlı kamuoyunun malumunca, son günlerde yine devlet koruması altındaki çocukların ve özellikle tutuklu olan çocukların hak ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir.  Son birkaç yıl içinde  Pozantı’da kurum personelinin “bilgisi dahilinde!..”, çocuklara  yönelen cinsel istismara varan saldırılar ardından Sincan’da tutuklu çocuklara yönelen  kötü muamele ve işkenceye varan saldırılar,  bugün İzmir/Şakran’da Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde yaşanan ve açığa çıkan cinsel istismarlar artık tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır.

            Pozantı’da yaşanan olaylardan sonra çocuklara yönelik saldırıları gerçekleştirenlere ve bu saldırılara göz yumanlara karşı herhangi bir yasal işlem yapılmadığı gibi,  kurumda istismara uğrayan çocukların korumaya yönelik bir tedbir de alınmamıştır. Bu nedenle istismara uğrayan çocuklarımızdan birisi hayatına son vermiştir.

            Sincan’da çocuklara yönelik olarak yaşanan olaylarda kurum personeli hakkında takipsizlik kararı verilirken çok ağır şiddete uğrayan çocuklar hakkında kamu malına zarar vermek, isyan, memura mukavemet gibi nedenlerle dava açılmış olup çocukların yargılamaları devam etmektedir.

            Bugün ortaya çıkan, Şakran’da yaşanan ağır hak ihlalleri, biz çocuk hakları savunucularına şunu gösteriyor ki, bu yaşanan olaylardan dolayı sorumluluğu olan hiçbir kamu görevlisi hakkında yapılması gereken yaptırımlar uygulanmayacak, yine temel devlet politikası haline gelen “cezasızlıkla” karşılaşacağız ve belki de Pozantı Cezaevi’ndeki sorumlularda olduğu gibi terfi dahi edilebileceklerdir!..

            Cezaevlerinde çocuklara yönelen ağır hak ihlallerine bir an önce son verilmesi, bu hak ihlallerinde sorumluluğu olan devlet memurları hakkında yasal işlemlerin yapılması ve en önemlisi burada hak ihlaline uğrayan çocukların yaşadıkları travmaların giderilmesi için Çocuk Koruma Kanunu’nda belirlenen koruyucu destekleyici tedbirlerin uygulanması için Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.

            Biz aşağıda imzası bulunana barolar ve barolar bünyesindeki çocuk hakları merkezleri olarak ortaya çıkan tüm hak ihlallerinde, Çocuklarımızın yanında olacağımızı ve bundan sonra yaşanan tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz. 26.02.2015

 

ŞIRNAK BAROSU

ANKARA BAROSU

BURSA BAROSU

DİYARBAKIR BAROSU

ESKİŞEHİR BAROSU

HATAY BAROSU

GAZİANTEP BAROSU

MERSİN BAROSU

SAKARYA BAROSU

ŞANLIURFA BAROSU

21.10.2018
AV. NUŞİREVAN ELÇİ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.