Türkiye Barış Meclisi'nin İstanbul Toplantısı
Tarih: 20.01.2015 23:00:00| Okunma Sayısı: 951

 

ELÇİ: BERABER YAŞAMA KOŞULLARI GİTTİKÇE AZALMAKTA

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, “Türkiye’de beraber yaşama koşulları gittikçe azalmaktadır. Ve böyle devam ederse, iki taraf istese bile bu sürecin sona gitmeyeceği de açık ortadadır” dedi.
 

Türkiye Barış Meclisi, son bir ay içerisinde Cizre’de yaşanan olaylarda 6 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili gelişmeleri değerlendirmek için, İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, “Türkiye’de beraber yaşama koşulları gittikçe azalmaktadır. Ve böyle devam ederse, iki taraf istese bile bu sürecin sona gitmeyeceği de açık ortadadır” dedi.
Taksim’de bir otelde düzenlenen basın toplantısına, Türkiye Barış Meclisi Yöneticisi Necmiye Alpay, Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Korkut katıldı. Son olarak 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın yaşamını yitirdiği olayları değerlendiren Nuşirevan Elçi, çalışmaları sonucu olayların karanlık eller tarafından organize edildiği sonucuna vardıklarını söyledi.
OLUMLU GELİŞMELERİN ARKASINDA OLAYLAR ÇIKTI
Her olumlu gelişmenin ardından aynı senaryonun tezgâhlandığını söyleyen Elçi, “Daha önce Kandil’in bir açıklaması oldu. ‘Yüzünü kapatarak eylem yapan, molotofkokteyli atanların kendilerinden olmadığı ve hain ve ajan ilan edileceği’ yönünde bir açıklamaydı. Bu açıklamadan 4 saat sonra olaylar yaşandı. Nerede ne zaman olumlu bir şey olmuşsa, bir işin ters gitme, bir eylemin planladığı durumu görebiliyoruz. Bu gelişmeler olayların provokasyon olduğunu düşünmemize neden oluyor” dedi.
BÖLGEDE GÖREV YAPAN GÖREVLİLERİN ÇÖZÜM SÜRECİYLE SIKINTILI OLMAMASI GEREKİYOR
Elçi, bölgeye atanacak, başta kolluk olmak üzere, idari yöneticilerin, hakim ve savcılar ile diğer tüm memurların Kürtlerle, Hükümetle ve Barış Süreci’yle herhangi bir sıkıntısı olmaması gerektiği yönünde daha önce yaptığı açıklamayla hükümeti uyardığını belirterek, “Şimdi bunları peş peşe getirdiğimizde, bunların izah edilebilecek bir sebebi yokken yaşanması, tabii ki kafamızda hükümet içerisinde de, yörede çalışan kamu personelinde de ciddi sıkıntıların, bu süreci sabote etmek için çalışmalar içerisinde olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu.

Elçi, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümünün de Hatip Dicle’nin, Abdullah Öcalan’ın Barış Süreciyle ilgili çağrısını Cizre’de okuduğu gün yaşanmasının provokasyon görüşlerini güçlendirdiğini söyledi. Bölgede suç işleyen kolluk güçlerinin hukuk önünde hesap vermemesinin, yapılan hatalara sahip çıkılmasının olayları büyüttüğünü belirten Nuşirevan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü yaptığı açıklamaların olumlu ancak sadece sözde kaldığını söyledi.
BARIŞ SÜRECİ İMZALANSA O GÜN SOKAĞA ÇIKMAM
Barış Süreci konusunda hükümet tarafından yeterince adımların atılmadığını, bu süreci sabote etmek isteyen çevrelerin çok yoğunlukta olduğunu söyleyen Elçi, “Ankara’da olsam ve deseler ki, ‘Yarın Selahattin Demirtaş ile Başbakan barış sürecini imzalayacaklar ve bu iş bitecek’ Vallahi ben, ne o gün Kızılay’a, ne de Ulus’a giderim. Kalabalık hiçbir ortama da gitmem. Çünkü o gün yüzlerce kişiyi katledecek bir provokatif eylem beklerim” dedi.
BERABER YAŞAMANIN KOŞULLARI KALMIYOR
Barış Süreci’nin kıymetini her iki tarafından bilmesi gerektiğini belirten Elçi, “Türkiye’de beraber yaşama koşulları gittikçe azalmaktadır. Ve böyle devam ederse, iki taraf istese bile bu sürecin sona gitmeyeceği açık ortadadır. Çünkü insanlar arasındaki hatlar gittikçe kalınlaşıyor. Son dönemdeki olaylardan sonra, insanlar beyninde ayrılığı kabul etmiş duruma geldiler. Zihinlerde bunu yaratanlar çevrede az-buz değildir. Beraber yaşamanın koşulları kalmıyor” diye konuştu.
GÜVENLİK GÜÇLERİ, AKİL İNSANLAR HEYETİNE KOCAELİ’DE TUZAK KURDU

Çözüm Süreci’nde oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Korkut da yaptıkları çalışmalar sonrası edindiği izlenimleri paylaştı. Korkut, devletin güvenlik algısının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, Akil İnsanlar heyetindeki çalışmaları sırasında yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

“Bizim Akil İnsanlar Marmara Grubu’na Kocaeli’nde resmen tuzak kurdular. Bunu yapan devlet görevlileriydi. Bir yerde arabamızı sıkıştırdılar. Oradan bir grup arabaya saldırdı. Yani bunlar hep düzenlenmiş şeylerdi. Birçok bölgede devlet görevlileri yardımcı olmadı. Tam tersine köstek olmaya çalıştılar”
HÜKÜMET VE HDP’YE ÇAĞRI

Konuşmaların ardından Türkiye Barış Meclisi yöneticisi Necmiye Alpay hazırlanan ortak basın bildirisini okudu. Alpay, açıklamayı son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle kamuoyuna barış çağrısı yapmak için gerekli gördüklerini belirterek, “Türkiye’nin bugün güven arttırıcı toplumsal bir ortamın yaratılmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Bu nedenle Çözüm Süreci’ni yürüten siyasal taraflar, medya kanalıyla birbirini suçlamaya ve birbirine mesaj göndermeye bir an önce son vermelidir. Gerçeklerin açığa kavuşması ve bilinmesi için birlikte çözüm üretmeliler” dedi. 
 

21.10.2018
AV. NUŞİREVAN ELÇİ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.